Nasz klient wydobywa i przetwarza cynk oraz rudy ołowiu w ilości ok. 150 tysięcy ton rocznie, pochodzą one z własnej kopalni. Stopy cynku znajdują zastosowanie w przemyśle hutniczym i motoryzacyjnym, jak również w nieprzerwanym cynkowaniu produktów w przemyśle przetwórczym. Tlenek cynku (ZnO) w ramach dalszego przetwarzania jest transportowany w temperaturze 400°C pneumatycznymi przewodami i kolanami rurowymi z palarni blendy cynkowej do instalacji ługowania.

ZnO jest materiałem mocno ściernym i powoduje duże zużycie ścierne, w szczególności w stosowanych dotychczas kolanach żeliwnych i elementach ściekowych. Klient był niezadowolony nie tylko z krótkiej żywotności, lecz również z dużej masy elementów rurowych.

Firma Kalenborn wyłożyła przewody i kolana rurowe cylindrami z tworzywa KALOCER o cienkich ściankach. Oprócz dużej odporności na zużycie KALOCER zapewnia trwale gładkie powierzchnie umożliwiające dobry poślizg rud. Cylindry z tworzywa KALOCER o cienkich ściankach redukują dodatkowo łączną masę wykładanych rur i kolan. Ceramiczna ochrona przed zużyciem zapewnia pożądaną żywotność wynoszącą około 2 lata i zapewnia nieprzerwany proces produkcyjny.

Przed zastosowaniem ceramiki tlenkowej KALOCER zespół Kalenborn testował wykładziny z cylindrów bazaltowych ABRESIST. Jednak żywotność rur nie spełniała oczekiwań. Dodatkowo nie można było wykorzystać istniejących złączy i uchwytów. Dzięki cieńszej wykładzinie KALOCER nowe części mogły zostać łatwo i bez dodatkowych nakładów zintegrowane w istniejącej instalacji rurowej. Klient jest bardzo zadowolony z łącznego rozwiązania i docenia niezawodną współpracę.