Problem szybkiego ścierania przenośników ślimakowych to zmora niejednej gałęzi przemysłu. Intensywna eksploatacja urządzeń wiąże się z koniecznością ich regularnej wymiany, co w połączeniu z innymi wydatkami serwisowymi poważnie obciąża budżety zakładów wytwórczych. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest zastosowanie odpowiedniego materiału, który zauważalnie wydłuży żywotność podajników.

O skuteczności rozwiązań Kalenborn miał okazję przekonać się jeden z naszych stałych klientów z branży kolejowej, zajmujący się produkcją betonowych podkładów kolejowych. Przed kilkoma laty zwrócił się on do nas z problemem nadmiernego wycierania podajników ślimakowych oraz wanny podajnika czterowałowego. Cały kłopot polegał na tym, że użytkowane w zakładzie podajniki ukręcały się na skutek zbyt szybkiego zużycia piór ślimakowych, a także samych wałów. Ponadto klient posiadał wannę ze stali S355, która ulegała wytarciu już po krótkim czasie od zakupu, co powodowało kosztowne przestoje w produkcji.

Podajniki ślimakowe odporne na ścieranie
W celu rozwiązania problemu zaproponowaliśmy klientowi wykonanie piór podajników z wysoce odpornego na ścieranie materiału KALMETALL W100 oraz opancerzenie czoła części pracującej. Wały zabezpieczyliśmy tym samym materiałem, lecz w postaci ręcznie napawanej kratownicy. Udało się w ten sposób znacząco wydłużyć żywotność urządzeń.

KALMETALL W100 wykorzystaliśmy również w przypadku wanien czterowałowych podajników ślimakowych – zostały one wykonane w całości z tego trudnościeralnego, bardzo wytrzymałego materiału. W efekcie zupełnie wyeliminowaliśmy problem ze ścieraniem powierzchni we wszystkich tych miejscach, gdzie do tej pory występował.

Efekt: mniejsze zużycie podajników ślimakowych
W wyniku zastosowania materiału KALMETALL na pióra, wały i wanny podajników zakład ograniczył liczbę koniecznych remontów instalacji z czterech do jednego rocznie. Oznacza to więc czterokrotnie niższe koszty eksploatacji tychże urządzeń w skali roku. Od tego należy również odjąć koszty generowane dotąd przez przestoje i awarie, a suma oszczędności staje się jeszcze większa. Nasza współpraca z klientem z branży kolejowej trwa do dziś, a w jej ramach realizujemy zamówienia na kolejne przenośniki oraz inne elementy zakładowej infrastruktury.

Jeśli Twoja firma poszukuje sprawdzonego wykonawcy urządzeń odpornych na zużycie, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.