Cementownia w Chełmie stanowi część z największych na świecie koncernów produkujących materiały budowlane. Specjalizuje się w produkcji cementów portlandzkich (popiołowych, wapiennych i mieszanych) oraz cementów specjalnych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb budownictwa drogowego. Aktualnie firma prowadzi stałą współpracę z Kalenborn Bazalt Starachowice.

Motywem podjęcia wspólnych działań po stronie klienta była potrzeba wydłużenia żywotności separator cyklonowy, który z racji intensywnego użytkowania był narażony na dużą ścieralność. Przez elementy cyklonu przechodzi zanieczyszczony klinkierem gaz odprowadzony z chłodnika do suszarni paliwa alternatywnego. Proces ten odbywa się ponadto przy dużej wysokiej temperaturze, co do tej pory wiązało się z koniecznością częstych remontów instalacji.

Firma Kalenborn wymieniła wykładzinę w cyklonie na beton trudnościeralny Kalcret BNX. Cementowni w Chełmie dostarczono pełną technologię wraz z usługą montażu. Dzięki temu rozwiązaniu udało się spełnić oczekiwania klienta obejmujące wysoką jakość wykonania prac i podniesienie żywotności odpylacza.