Nasz klient, lider branży chemicznej z USA, produkuje katalizatory dla przemysłu petrochemicznego. Firma Kalenborn już od wielu lat dostarcza rozwiązania i części konstrukcyjne do instalacji tego przedsiębiorstwa. Nasza ochrona przed zużyciem jest stosowana w instalacji suszącej.

Palnik suszy bardzo drobnoziarnisty krzemian glinu w temperaturze około 900°C, zanim transportowany materiał o temperaturze około 600°C trafi do suszarki. Instalacja susząca składa się z elementu przejściowego, ustawionych za sobą dwóch bębnowych komór suszących oraz elementu wyjściowego. W połączeniu z wysoką temperaturą drobnoziarnisty i wysoce abrazyjny materiał wywołuje efekt piaskowania we wnętrzu komory suszącej. Do tego dochodzą duże różnice temperatur podczas uruchamiania i wyłączania instalacji.

Na początku instalacja susząca chroniona była tylko przez umieszczone wewnątrz blachy chroniące przed zużyciem, które po kilku tygodniach trzeba było wymieniać, co było kosztowne. Klient zażyczył sobie ochronę przed zużyciem gwarantującą bezpieczeństwo eksploatacyjne wynoszące do pół roku i wytrzymującą jednocześnie uruchamianie i wyłączanie instalacji. Firma Kalenborn we współpracy z klientem skonstruowała wielowarstwową strukturę ochrony przed zużyciem. Składa się ona z warstwy wierzchniej z materiału KALCOR zapewniającej ochronę przed głównym zużyciem oraz znajdującej się pod nią warstwy chroniącej przed zużyciem z komponentu KALCRET.

Poszczególne kształtki materiału ceramicznego KALCOR mają grubość 30 mm i są mocowane mechanicznie. Zaleta: jeśli poszczególne kamienie KALCOR zużyją się, KALCRET będzie chronić izolację i konstrukcję ze stali szlachetnej aż do kolejnego krótkiego przestoju. Podczas tych regularnych napraw możliwe jest wtedy nieskomplikowane naprawienie zużytych miejsc.

Szczegółowa znajomość warunków eksploatacyjnych instalacji opłaciła się: dzięki temu podczas konserwacji możemy zareagować szybko i kompetentnie. Ponadto inżynierowie firmy Kalenborn opracowali wspólnie z klientem podręcznik eksploatacji zawierający instrukcje dotyczące montażu i naprawy. Rozwiązanie się sprawdziło: żywotność instalacji bez nieplanowanych napraw została wydłużona, a użytkownik jest w stanie zaplanować prace rewizyjne.