Jak bazalt poprawił żywotność rurociągów żużlowych?

Rurociągi w zakładach energetycznych są jednym z najbardziej wrażliwych na uszkodzenia elementów infrastruktury przemysłowej. Ich naprawa bywa szczególnie bolesna ze względu na konieczność rozmontowywania całego systemu, co wiąże się z kosztownymi przestojami w transporcie surowca. Aby uchronić przedsiębiorstwa przed częstymi wydatkami na konserwację i wymianę rur, opracowaliśmy materiał znacznie bardziej wytrzymały od zwykłej stali.

Stosunkowo niedawne wdrożenie po raz kolejny utwierdziło nas w przekonaniu o skuteczności stosowanych przez Kalenborn produktów do produkcji rur. Klient reprezentujący jedną z rodzimych elektrowni zwrócił się do nas z potrzebą wymiany elementów hydrotransportu żużla. Ścianki wewnętrzne dotychczasowego systemu rurociągowego wykonane były ze zwykłej stali, która ulegała korozji, wycieraniu i zarastaniu. Każda kolejna konserwacja wiązała się więc z dodatkowymi kosztami, które – choć przewidziane w corocznym budżecie –niepotrzebnie obciążały przedsiębiorstwo. Jako rozwiązanie zaproponowaliśmy jeden z naszych niezawodnych produktów służących przemysłowej ochronie przed ścieraniem i nie tylko.

ABRESIST, czyli skuteczne zabezpieczenie rurociągów przed zużyciem Transportowany żużel ze spalania węgla kamiennego powoduje szybką korozję i wycieranie powierzchni rurociągu, dlatego konieczne było zastosowanie materiału odpornego na te czynniki. W naszej gamie

produktowej znajduje się topiony bazalt, funkcjonujący pod nazwą rynkową ABRESIST, który i tym razem udowodnił swoją skuteczność. Bazalt nie tylko chroni przed korozją i ścieraniem, lecz także – ze względu na gładką powierzchnię – nie ulega tak szybkiemu zarastaniu jak zwykła stal. Na zlecenie klienta wytworzyliśmy odpowiednią liczbę elementów systemu rurociągowego z tego właśnie materiału.

Dłuższa żywotność i szybsza konserwacja rurociągu

Efekty realizacji okazały się dla klienta w pełni zadowalające. Po dziś dzień nie widać oznak korozji, do tego brak wytartych powierzchni. Udało się również zapobiec zatykaniu rurociągu, co wcześniej stanowiło spory problem ze względu na spowolnienie hydrotransportu żużla. Dodatkową zaletą naszego rozwiązania jest właz rewizyjny, który umieściliśmy w jednym z odcinków systemu. Daje on klientowi możliwość dokonywania okresowych przeglądów i czyszczenia ścianek bez konieczności demontażu całego elementu. Znacznie przyspiesza to konserwację, dzięki czemu jej koszty są dziś nieporównywalnie niższe.