Przenośniki zgrzebłowe –jak zapobiegliśmy ich ścieraniu?

Branża energetyczna często korzysta z różnego rodzaju przenośników, a te niestety nie są dość odporne na ścieranie, przez co szybko się zużywają. Intensywna eksploatacja generuje nadprogramowe koszty, najmocniej odczuwalne przez niewielkie, lokalne przedsiębiorstwa. Dla jednego z nich przeprowadziliśmy realizację, która polegała na zabezpieczeniu przenośników zgrzebłowych przed ścieraniem.

Pewna miejska elektrociepłownia poszukiwała wykonawcy zabezpieczenia zdolnego zapobiec postępującemu zużyciu przenośników zgrzebłowych, zwanych w branży odżużlaczami. Urządzenia te mają za zadanie odprowadzać żużel pochodzący ze spalania węgla spod kotła ciepłowniczego. Twardy materiał odpadowy często powoduje szybkie wycieranie się podłogi i ślizgów przenośnika, na skutek czego proces odżużlania zostaje znacząco spowolniony. Z racji tego, że każde opóźnienie w elektrociepłowni niesie ze sobą straty finansowe, klient oczekiwał skutecznego rozwiązania, które wyeliminuje problem. Firma Kalenborn złożyła optymalną ofertę wyłożenia powierzchni przenośnika płytkami bazaltowymi.

Bazalt jako ochrona odżużlaczy przed ścieraniem

Na potrzeby zlecenia zastosowaliśmy nasz produkt ABRESIST, czyli topiony bazalt, z którego powstają m.in. płyty do wykładania elementów instalacji. Cechuje się on bardzo twardą, a jednocześnie gładką powierzchnią, ułatwiającą przepływ materiałów. Jest odporny na korozję, oddziaływanie substancji chemicznych oraz temperaturę do 400C.

W omawianym przypadku zastosowaliśmy płytki bazaltowe o grubości 30 mm. Było to rozwiązanie idealne również z uwagi na czas, na którym zależało klientowi. Aplikacja płyt na jeden odżużlacz zajęła raptem trzy dni, co jest świetnym wynikiem przy tego typu realizacjach. Łatwy i szybki montaż idzie w parze z ceną, która w przypadku tego materiału jest relatywnie niska, co dla niewielkiej elektrowni niewątpliwie ma znaczenie.

Wydłużenie żywotności przenośników zgrzebłowych

Trudnościeralne płyty bazaltowe znacząco spowolniły zużycie odżużlaczy, wydłużając czas bezawaryjnej pracy o kilka lat. Dodatkowo dzięki właściwościom ABRESIST został zwiększony poślizg przenoszonego materiału, w efekcie czego łańcuch i zgrzebła nie ścierają się tak łatwo, jak miało to miejsce dotychczas. Klient do dziś jest usatysfakcjonowany stanem zabezpieczonych przez nas urządzeń, co zaowocowało współpracą przy innych elementach instalacji.
Jeśli są Państwo zainteresowani indywidualnymi rozwiązaniami z zakresu przemysłowej ochrony przed zużyciem, służymy profesjonalnym wsparciem. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Kalenborn po więcej informacji.