Solidne zabezpieczenie rurociągów przed zużyciem

Rurociągi jako instalacje służące do transportu przetworzonych materiałów są szczególnie narażone na szybkie zużycie. Ich naprawa pociąga za sobą nie tylko koszty związane z wymianą elementów, lecz także ze spowolnieniem lub całkowitym zatrzymaniem procesów. Straty te można wyeliminować dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów.

Podatność na zużycie dotyczy zarówno rurociągów pneumatycznych, jak i hydraulicznych, które transportują surowce w postaci płynnej czy nawet gazowej. W zależności od rodzaju systemu ścieranie jest więc powodowane innymi czynnikami fizycznymi lub chemicznymi. Do tego dochodzą bardzo różne warunki termiczne związane z przemieszczaniem się danego materiału, które również należy wziąć pod uwagę. Wszystko to będzie determinowało wybór odpowiedniej  techniki wykonywania poszczególnych elementów instalacji.

Ochrona rurociągów przed zużyciem

Wysoką skuteczność w warunkach ekstremalnie wysokich temperatur wielokrotnie wykazał materiał ceramiczny KALCOR. To właśnie przy jego użyciu powstają wykładziny wykorzystywane m.in. w rurociągach transportujących gorący gaz (nawet do ok. 1200o C). Z podobną efektywnością stosowany jest on w miejscach oddziaływania płynnych związków chemicznych, a więc sprawdzi się też jako wykładzina w systemach przekazujących rozmaite ciecze. To dobra wiadomość dla zakładów, w których transportuje się substancje silnie dewastujące powierzchnię rur, kolan i przewodów przemysłowych.

W przypadku rurociągów powszechne jest też wykorzystanie bazaltu topionego, znanego również pod nazwą ABRESIST – z tą różnicą, że tutaj mówimy przede wszystkim o transporcie materiałów sypkich. Duża gęstość i jednolita struktura mineralna przekładają się na jego twardość, dzięki czemu skutecznie chroni przed ścieraniem rury i koryta, którymi przemieszcza się np. żużel lotny. Odporny na korozję oraz działanie substancji żrących bazalt stanowi jedno z najlepszych zabezpieczeń dla systemów transportowych – nawet tych najbardziej podatnych na uszkodzenia spowodowane silnym tarciem.

Nie mniej skutecznym rozwiązaniem jest KALMETALL, czyli blacha bimetaliczna, z którego wykonuje się elementy rurociągów. Materiał ten doskonale sprawdza się w trudnych warunkach termicznych (do 750o C) i wykazuje wysoką odporność na zużycie. Konstrukcje wykonane z KALMETALL-u są w stanie służyć długimi latami bez konieczności wymiany komponentów. Wszystko dzięki niezawodnej stali, która wytrzymuje bardzo silne tarcie transportowanych materiałów.

Zabezpieczanie rur przed ścieraniem – dlaczego to takie ważne?

W przypadku otwartych części instalacji, takich jak zsypy czy zsuwnie, usterki są zazwyczaj łatwe do spostrzeżenia, dzięki czemu można szybko

je wyeliminować. Rurociągi jako system niedostępny bez demontażu konkretnych elementów instalacji nie pozwalają na prędką reakcję, co nierzadko prowadzi do pogłębiania się zużycia i w efekcie do poważnej awarii. Dlatego wybierając materiał, z którego mają zostać wykonane rury, warto mieć na uwadze wysokie koszty, jakie zakład może ponieść na skutek uszkodzeń – i dobrze zabezpieczyć się, by uniknąć takich sytuacji. Jest to jednorazowa inwestycja na bardzo długie lata nieprzerwanej pracy rurociągu.

Jeśli poszukują Państwo rozwiązań, które skutecznie ochronią rury, kolana lub przewody przemysłowe przed zużyciem, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Oprócz rur zapewniamy również odpowiednie kompensatory, rozgałęźniki i dysze oraz najlepsze na rynku materiały trudnościeralne, zapobiegające niepożądanym efektom silnego tarcia.