Zatrzymanie zużycia młynów dzięki materiałowi trudnościeralnemu.

Młyny przemysłowe są typowym przykładem urządzeń, które w wyniku intensywnej eksploatacji ulegają szybkiemu zużyciu. Aby temu zapobiec, często stosuje się specjalistyczne materiały zabezpieczające powierzchnię najbardziej narażonych na ścieranie elementów. Jedno z takich rozwiązań wdrożyliśmy u klienta z branży cementowej.

Pewna firma posiadająca kilka zakładów cementowych w Polsce zgłosiła się do nas z problemem dotyczącym młynów bębnowo-misowych. Powierzchnia mis po kilku miesiącach użytkowania wyglądała na mocno zużytą. Wyraźne były odkształcenia i otarcia, a poddawany obróbce materiał zalegał w wyżłobionych wklęsłościach i nie był przemielany do pożądanej frakcji. Podobny problem dotknął również podajniki materiału, których stan spowalniał cały proces. Zakład chciał zapobiec postępującemu zużyciu elementów młynów, gdyż ich wymiana wiązałaby się z kolejnym dużym wydatkiem. W odpowiedzi na zapytanie, po dokładnych oględzinach, zaproponowaliśmy wykonanie napoiny z trudnościeralnego materiału KALMETALL.

Materiał trudnościeralny ratunkiem dla młynów cementowych Technika, jaką zastosowaliśmy, polegała na napawaniu naszego materiału trudnościeralnego na elementy młynów. Wybrany w tym celu KALMETALL wykazuje bardzo wysoką odporność na zużycie, a jego maksymalna temperatura pracy wynosi aż 750o C. Warto przy tym dodać, że rozwiązanie to nie jest zawsze identyczne. Jak przy każdej realizacji, tak i w tym przypadku musieliśmy dostosować rodzaj KALMETALL-u oraz grubość napoiny do specyfiki chronionych urządzeń. Wszystkie instalacje wykonaliśmy na miejscu u klienta, aby ograniczyć do niezbędnego minimum czas przestoju w pracy młynów.

W efekcie realizacji udało nam się odtworzyć geometrię elementów mielących i podajników. Materiał trudnościeralny KALMETALL podołał zadaniu i skutecznie powstrzymał zużycie młynów, a klient uniknął konieczności ich wymiany. Zaoszczędził w ten sposób ponad 30% kwoty wydawanej rocznie z tytułu eksploatacji urządzeń zakładowych, co ma znaczenie szczególnie w dłuższej perspektywie. Odporna na ścieranie metalowa wykładzina będzie bowiem powstrzymywać niszczącą siłę materiałów przemiałowych przez długie lata.