Szybkie zużycie przenośników ślimakowych – jak temu zaradzić?

Uszkodzenia i szybkie ścieranie się urządzeń przenoszących materiały bywają sporym wyzwaniem dla przemysłu ciężkiego. Wiemy, jak rozwiązać ten problem, i nie zawahamy się głośno o tym powiedzieć!

Siła tarcia materiałów sypkich potrafi być niszcząca. Intensywna eksploatacja przenośników, wałów i koryt ślimakowych prędzej czy później doprowadza je do stanu, w którym pozostaje już tylko ich wymiana. Koszty, jakie ponosi wtedy zakład, są znacznie wyższe niż inwestycja w odpowiednie zabezpieczenie elementów instalacji przed ścieraniem i uderzeniami. Jakie rozwiązania techniczne najbardziej nadają się do takich zadań?

Materiały chroniące przenośniki przed zużyciem – KALOCER

Temat dotyczy tak naprawdę wielu obiektów, w tym zsuwni, zsypów, rynien czy koryt. Wybór odpowiedniego zabezpieczenia zależy też od różnych czynników, takich jak skład i uziarnienie przenoszonych materiałów, wysokość ich spadania czy prędkość przemieszczania się. Kluczem do wyeliminowania problemu z szybkim zużyciem powierzchni przenośników jest właściwy dobór materiałów trudnościeralnych – w ścisłym dopasowaniu do konkretnej specyfikacji technicznej.

Jednym z materiałów, z których najczęściej wykonuje się takie wykładziny, jest KALOCER. Przybiera on postać ceramicznych płytek i cylindrów o różnych wymiarach, a nawet różnych kształtach (w zależności od wymogów danej aplikacji). Jego zadaniem jest ochrona elementów instalacji przemysłowych przed ekstremalnym zużyciem ściernym – i trzeba przyznać, że funkcję tę spełnia doskonale. Odznacza się przy tym bardzo wysoką temperaturą pracy (znosi nawet 1200o C), odpornością na korozję i niewielką grubością. Stosunkowo niska masa to jego kolejna zaleta, gdyż dzięki temu nie obciąża zbytnio całej konstrukcji. Przede wszystkim jednak wyróżnia się skutecznością w powstrzymywaniu materiałów trących przed wyrządzaniem uszkodzeń w powierzchni przenośników.

Materiały trudnościeralne do przenośników – KALMETALL

Do produkcji wytrzymałych przenośników ślimakowych stosuje się również KALMETALL, czyli wysokiej jakości materiał trudnościeralny. To właśnie z niego wykonujemy pióra i wał, dzięki czemu przenośniki są w stanie pracować o wiele dłużej. Szerokie możliwości dostosowywania rodzajów tego materiału pozwalają na zabezpieczenie każdego typu przenośnika. To samo tyczy się także zsuwni, rynien lub koryt.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o wykładzinach trudnościeralnych do przenośników prosimy o kontakt z naszymi specjalistami. Oferujemy rzetelne doradztwo, pozostając do Państwa dyspozycji przed wdrożeniem, w trakcie i po jego zakończeniu